Een fotografienaam kiezen

Een fotografienaam kiezen, het is een lastige keuze! Ga je voor je eigen naam, een naam die veel voor je betekend, een naam die gericht is op de onderwerpen die je fotografeert of een bepaalde afkorting? Wat is nu het beste en waar moet je opletten bij het kiezen van een “bedrijfsnaam”? Wij helpen je in dit blog op weg!

De keuze is reuze bij het kiezen van een bedrijfsnaam maar ook weer niet, want er bestaan een hoop bedrijven, minstens net zoveel bedrijfsnamen en er komen er steeds meer bij. Het is dan ook belangrijk dat je jouw fotografie naam zorgvuldig kiest. Het is natuurlijk de bedoeling dat die jaren en jaren mee kan!

Repost

Deze blogpost is origineel geschreven door Lisa Dijk van Horse Photo Experience. Wil je de blogpost liever op de originele plek lezen? Ga dan naar de website van Horse Photo Experience!

Horse Photo Experience - de plek om te leren over paardenfotografie

Je eigen naam

Het is geen gek idee om je eigen naam te kiezen als fotografienaam. Je maakt je bedrijf daarmee persoonlijk, mensen weten meteen hoe de fotograaf achter het bedrijf heet en een eigen naam als fotografienaam is vaak makkelijk te onthouden.

Heb je echter een lange of lastige naam, een naam waarbij mensen vaak spreek/schrijffouten maken, dan kan het kiezen van je eigen naam ook zo zijn nadelen hebben. Mensen kunnen je naam dan lastiger onthouden en typen je webadres misschien verkeerd.

Afkorting van je naam

Je kunt er dan ook voor kiezen om een deel van je naam of een afkorting te gebruiken en je naam zo te versimpelen. Dit kun je bijvoorbeeld doen door gebruik te maken van je initialen, echter worden initialen al heel vaak gebruikt en zijn hierdoor minder goed herkenbaar en niet origineel.

Merel Bormans Photography is bijvoorbeeld makkelijker te onthouden dan M.C. Photography of M. Bormans Fotografie. Voor mensen die je niet kennen zijn de initialen betekenisloze letters omdat ze niet weten waar ze voor staan. En daarmee soms juist lastig te onthouden. Dat is iets om rekening mee te houden bij het kiezen van je fotografienaam.

Het is dan dus de vraag of je vindbaar en herkenbaar bent aan je bedrijfsnaam. Let er ook op dat je eigen naam vaak ook niet uniek is en dat er zomaar een fotograaf kan zijn die zijn/haar eigen naam gebruikt voor zijn/haar bedrijf en deze naam hetzelfde of veel overeenkomsten heeft met jouw eigen naam. Het is dan zeker af te raden om voor je eigen naam te kiezen als handelsnaam, om verwarring te voorkomen. 

Naam met verwijzing naar je niche/branche

Wil je niet je eigen naam gebruiken? Dan kun je er ook voor kiezen om een naam te kiezen die slaat op wat je doet of het onderwerp dat je fotografeert. Dit kan als voordeel hebben dat mensen meteen aan de bedrijfsnaam zien wat je fotografeert en waarvoor ze bij je terecht kunnen. Fotografeer je paarden, kun je hier naam varianten op verzinnen als Equine, Horse, Hypo, Paard, Equus noem maar op!

Het nadeel hiervan is echter dat je vaak niet de enigste bent, want er zijn meer fotografen die niet hun eigen naam gebruiken en het onderwerp dat ze fotograferen in hun bedrijfsnaam gebruiken. Tevens kan het zijn dat je bedrijfsnaam niet meer past als je besluit (ook) een ander onderwerp te gaan fotograferen, kies dus niet voor een al te beperkte bedrijfsnaam als je nog niet zeker bent wat je allemaal wilt gaan fotograferen.

Unieke fotografienaam kiezen

Het is uiterst belangrijk om voor een unieke naam te kiezen. Op die manier je goed te onderscheiden van anderen fotografen en kun je met die naam een goede naamsbekendheid opbouwen. Heeft een andere fotograaf bijna dezelfde naam? Of dit nu je eigen naam is of de bedrijfsnaam die je in gedachten hebt, kies dan voor iets anders. Hoe jammer dat misschien ook is, je voorkomt zo een hoop verwarring. Daarnaast mag je ook niet kiezen voor een bepaalde bedrijfsnaam als deze teveel overeenkomsten heeft met een al bestaande handelsnaam. 

Ook in het buitenland fotograferen?

Wil je ook beschikbaar zijn in het buitenland als fotograaf of in het buitenland gaan fotograferen? Kies dan een naam die ook voor buitenlanders goed te begrijpen en uit te spreken is. Let er dan extra op dat er over de hele wereld een hele hoop fotografen en dus fotografie namen zijn. Controleer dus of de fotografienaam niet al door iemand in het buitenland in gebruik is.

En let er ook op dat jouw gekozen fotografienaam niet een gekke of verkeerde betekenis heeft in het buitenland! Hier heb je een aantal voorbeelden van automerken die de fout in gingen!

En wat dacht je van een Fins anti-vriesmerk op de Nederlandse met de naam “Super Piss”?

Dit soort taferelen wil je zéker voorkomen bij het kiezen van jouw fotografienaam!

Unieke naam kiezen binnen jouw branche

Kies dus voor een naam die uniek is in jouw branche: fotografie. Ook al maak jij foto’s van paarden en de andere fotograaf alleen productfoto’s, je zit er toch niet op te wachten om telefoontjes te krijgen of je een nieuw model koffiezetapparaat mooi op de foto kunt zetten. Voor de andere fotograaf net zo, die ook niet zit te wachten op mailtjes van mensen die hun paard willen laten fotograferen. Daarnaast is het ook maar de vraag wat de toekomst brengt. Stel jij besluit over een paar jaar ook producten te gaan fotograferen, dan zit je toch met een probleem. Daarnaast is het gebruiken van exact of bijna dezelfde naam in één bepaalde branche soms ook strafbaar.

Dit geldt echter niet als een groenteboer in Maastricht dezelfde naam heeft of de kapster bij jou in de straat. In principe mag je dezelfde naam in een andere branche gewoon gebruiken.

Geregistreerd merk?

Uitzondering op bovenstaande is wanneer het een geregistreerd merk betreft. Jij mag bijvoorbeeld niet de naam “Heineken” gebruiken voor je fotografie. Charlotte’s law legt er het een en ander over uit. En ook in deze blogpost waarin Charlotte het een en ander uitlegt over het gebruik van handelsnamen en merken als domein lees je hier het een en ander over.

Het is dus zaak om te controleren of je toevallig een merk of handelsnaam (gedeeltelijk) in je fotografienaam wilt gebruiken die al is geregistreerd. Het zou vervelend zijn als je de naam weer moet aanpassen nadat je al wat naamsbekendheid hebt opgebouwd. En vergeet vooral niet de boetes die het op zou kunnen leveren.

Foto door Christian Gertenbach

Wek geen verkeerde indrukken

Ook mag je met een naam geen verkeerde indruk wekken / je hoger voordoen dan je in werkelijk bent. Je mag bijvoorbeeld je bedrijf geen “Paardenfotografen” noemen terwijl je een eenmanszaak bent en er maar één fotograaf is.

Is mijn fotografienaam al in gebruik?

Hoe kun je controleren of een naam al bestaat? Google is your best friend! Check ook het handelsregister van de Kamer van Koophandel, de Gouden gids, Facebook en andere social media. Ook niet geheel onbelangrijk, kijk of de domeinnaam nog vrij is van de bedrijfsnaam die je wilt kiezen. Tegen betaling kun je ook een handelsnaamonderzoek laten verrichten door de Kvk. Naast de schrijfwijze wordt er dan ook onderzoek gedaan naar de klank van je bedrijfsnaam. Als je naam hetzelfde klinkt is dat soms namelijk ook niet toegestaan. Kies dus voor een unieke, makkelijke, pakkende naam die helemaal bij jou en je bedrijf past. Dan komt het helemaal goed!

Naam in het Engels of Nederlands?

Soms vinden fotografen het nog lastig om te kiezen of ze voor “fotografie” of “photography” moeten gaan. Hier is geen goed of fout in. Als je voornamelijk klanten in Nederland hebt kan het slimmer zijn om voor fotografie te kiezen omdat Nederlanders dat vaak makkelijker te schrijven vinden. Fotografeer je ook wel eens in het buitenland? Dan is het weer makkelijker om voor een fotografienaam met photography te kiezen. Dit is voor buitenlandse mensen makkelijker te schrijven omdat ze het woord fotografie niet kennen. Het komt dus neer op persoonlijke smaak.

Check de online beschikbaarheid

Als je eenmaal een leuke fotografienaam hebt bedacht, is het ook goed om eens te kijken of het bijbehorende domeinnaam nog vrij is (ik kijk altijd via transip.com en via deze dienst registreer ik mijn domeinnamen ook. Maar vergeet niet om te kijken of er al een Facebookpagina en Instagram account bestaat met de naam die je in gedachten hebt. Wanneer je als fotograaf aan de slag wilt, is een social media presence wel handig om naamsbekendheid op te bouwen.

Zelf aan de slag als fotograaf?

Wil je zelf aan de slag als fotograaf en heb je daar een mooie fotografienaam bij weten te kiezen? Maar ben je nog niet helemaal zeker van het instellen van je camera? Neem dan zeker een kijkje bij de gratis online cursus Leer zelf je camera instellen. In de cursus leer je alles over sluitertijd, diafragma, ISO en hoe je deze drie instellingen zelf kunt combineren. Daarnaast leer je ook nog het histogram af te lezen. Dit is een heel handig hulpmiddel. Dat kan je ook lezen in deze blogpost die een aantal mythes over het histogram ontkracht.

Voor welke fotografienaam heb jij gekozen?

Welke fotografienaam heb jij gekozen? En waarom koos je voor die naam? En ben je er nog steeds blij mee of zou je nu wat anders hebben gekozen? Laat het me weten!

Keep on clicking! Merel Bormans van  Focus op jouw fotografie

1 gedachte over “Een fotografienaam kiezen”

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.